Salim Ghazi Saeedi
Salim Ghazi Saeedi 1981’de Tahran, İran’da doğdu. Gitar çalmaya 1999 yılında başladı. Müzik grubu Arashk ile adları “Abrahadabra” (2006), “Sovereign” (2007) ve “Ustuqus-al-Uss” (2008) olmak üzere üç albüm yaptı. Besteciliğini, gitaristliğini, klavyeciliğini, davul aranjörlüğünü, ses teknisyenliğini ve yapımcılığını kendisinin üstlendiği dördüncü albümü “Iconophobic” 2010 yılında piyasaya sürüldü. 2011 yılında “Human Encounter” yayınladı. 2012 yılında “namoWoman” yayınladı.

Bazı eleştirmenler müziğini Univers Zero, Art Zoyd, John Zorn, Patrick O’Hearn, Mike Oldfield, Sufjan Stevens and The Enid, Djam Karet and Birdsongs of the Mesozoic, David Bedford, Richard Pinhas, ZNR, Mecano, Present, Aranis’yla kıyasladı. Harmonie Magazine (Dergisi) ise gitar çalışını King Crimson’un Robert Fripp’i ile kıyasladı.

Albümleri, klasik enstrümanlardan rock ve elektronik soundlara kadar çeşitlilik içeren farklı enstrümanların kullanımıyla oluşmuş progressive rock türünde konsept albümleridir. Kendisini “çalarken de bestelerken de, daima doğaçlayan biri…” olarak tanımlıyor.

Müzikal Etkisi

Salim’in başlıca etkilendiği kişiler arasında Jeff Beck ve Thelonious Monk yer almaktadır. O, kendi müzik tarzından şöyle bahseder: “Ben asla progressive rock türünde söz yazmaya karar vermedim. Sadece çok çeşitli bir müzik dinleme zevkim var… Belki de progressive rock böyle ortaya çıkmıştır. Kafanı serbest bırakıyorsun ve o progressive oluyor!”

_________________

(*) Referanslar ziyaretedin.