Salim Ghazi SaeediSalim Ghazi Saeedi urodził się w 1981 roku w Teheranie (Iran). W 1999 roku rozpoczął samodzielną naukę gry na gitarze i komponowanie muzyki. Z zespołem Arashk skomponował trzy albumy: “Abrahadabra” (2006), “Sovereign” (2007) i “Ustuqus-al-Uss” (2008). W 2010 roku wydał swój czwarty album “Iconophobic” jako jednoosobowy zespół, w którym pełnił rolę kompozytora, gitarzysty, klawiszowca, perkusisty, muzyka miksującego i producenta. W 2011 roku opublikował “Human Encounter”.

Niektórzy krytycy porównali jego muzykę do Univers Zero, Art Zoyd, John Zorn, Patrick O’Hearn, Mike Oldfield, Sufjan Stevens and The Enid, Djam Karet and Birdsongs of the Mesozoic, David Bedford, Richard Pinhas, ZNR, Mecano, Present, Aranis, i całej belgijskiej kameralnej sceny rockowej. Magazyn „Harmonie” porównał jego grę na gitarze z grą Roberta Frippa z zespołu King Crimson.

Jego albumy są albumy konceptualnymi, posiadającymi elementy muzyki klasycznej i elektronicznej oraz rocka progresywnego ze zróżnicowanym wykorzystaniem instrumentów. Sam opisuje siebie jako “wiecznego improwizatora … zarówno w wykonywaniu, jak i w komponowaniu”

Wpływy muzykalne

Jego główne inspiracje to Jeff Beck i Thelonious Monk. Salim mówi o swym stylu muzyki: “Nigdy nie podejmowałem decyzji, że będę komponować w gatunku progresywnym. Słucham po prostu bardzo różnej muzyki… Może właśnie w ten sposób powstaje gatunek progresywny. Ty uwalniasz swój umysł, a to staje się progresywne.
_________________

(*) Dla odniesienia można znaleźć tutaj